Co to jest Ultrabook? Najważniejsze cechy Ultrabooków!

| 0 Komentarzy
Ultrabook – co to jest i czym się charakteryzuje? Którego ultrabooka wybrać? Przekonajmy się!

W dzisiejszych czasach rozwój technologii jest nieunikniony. Ta zasada dotyczy się także sektora, który zajmuje się produkcją komputerów przenośnych. Producenci cały czas prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych, bardziej innowacyjnych i wielofunkcyjnych urządzeń, które będą nam towarzyszyć w codziennych zadaniach. Olbrzymim zainteresowaniem cieszy się pewien rodzaj laptopów, który nazywamy ultrabookiem. Ultrabook – co to jest? Te zaawansowane maszyny oferują najwyższą jakość i poradzą sobie nawet w najbardziej wymagających zadaniach. Najlepsze ultrabooki są używane przez profesjonalistów w wielu dziedzinach. Zobaczmy, jakiego laptopa kupić, aby cieszyć się ultrabookiem do 3000 złotych.

Polecane laptopy

Ultrabook – co to?

Ultrabook to nazwa, która coraz częściej rozbrzmiewa we wszelkiego rodzaju reklamach i ogłoszeniach. Określenie tego typu urządzeń ma swoją genezę w połączeniu słów „notebook” oraz „ultramobilny”. Pierwszy raz określenie „ultrabook” zostało zdefiniowane przez popularną technologiczną firmę, jaką jest Intel.

Ultrabook jest więc urządzeniem, które przywodzi na myśl klasę premium. Wyróżnia się kilkoma cechami, które mają wpływ na sposób wykonania tego rodzaju laptopów, a także sposób ich działania czy mobilność. Wśród laptopów do 5000 zł z pewnością znajdziemy kilka ciekawych pozycji, które możemy określić mianem ultrabooków. Z zasady ultrabooki są poręcznymi, eleganckimi i bardzo wydajnymi komputerami przenośnymi, które zapewniają najwyższy komfort pracy poza domem czy biurem. Ten typ urządzeń kojarzy się z biznesem i luksusem, jednak jest dostępny również dla użytkowników dnia codziennego, którzy marzą o estetycznym, kompaktowym sprzęcie i wysokiej wydajności.

Czym różni się Ultrabook od klasycznego laptopa?

Jest kilka cech, którymi powinien charakteryzować się laptop godny miana ultrabooka. Ultrabooki to urządzenia, których podstawą jest wygoda użytkowania i duża mobilność, dzięki czemu praca poza domem i biurem wciąż jest komfortowa, a także pozwala nam dalej korzystać ze wszystkich udogodnień.

Co więcej, ultrabooki różnią się od klasycznych laptopów również estetyką wykonania, designem i konstrukcją. Większość ultrabooków ma niesamowicie elegancki i delikatny kształt, który jest atrakcyjny, ale jednocześnie nie rzuca się nachalnie w oczy. Dodatkiem jest też niewielka waga, która wpływa na komfort przenoszenia urządzenia w torbie, plecaku, a także w dłoniach.

Kolejną ważną cechą jest wielozadaniowość i ogromna wydajność, która sprawia, że ultrabooki są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, takich jak biznesmeni, projektanci gier, programiści czy architekci. Standardowe laptopy nie skupiają aż tak wielkiej uwagi na zoptymalizowaniu konstrukcji pod kątem mobilności i wyglądu. Często też są wyposażone w niezbyt trwałe akumulatory, które utrudniają pracę w terenie.

Ultrabook – podstawowe parametry techniczne

Należy wspomnieć, że podstawowe parametry techniczne laptopa muszą mieścić się w ściśle określonych kryteriach, aby urządzenie mogło szczycić się mianem ultrabooka. Już najlepsze laptopy do 3000 zł potrafią spełnić wymagania stawiane przed ultrabookami. Pożądane cechy laptopów, które ubiegają się o miano ultrabooka, to między innymi:

  • waga – waga urządzenia jest kontrolowana i jasno określona. W większości przypadków nie powinna przekraczać 2 kilogramów, jednak ostateczny werdykt zależy od rozdzielczości i rozmiaru urządzenia,
  • czas pracy na baterii – żywotność baterii w ultrabookach nie powinna być mniejsza niż 6 godzin bez ładowania. Co więcej, wybudzanie się laptopa z trybu uśpienia nie może przekroczyć 3 sekund,
  • procesor Intel – ultrabooki powinny być wyposażone w energooszczędny, wydajny procesor od firmy Intel, który zapewnia dużą moc i płynność pracy,
  • dysk wewnętrzny – ultrabooki muszą być wyposażone w dysk SSD lub dysk hybrydowy, czyli połączenie SSD i HDD,
  • prędkość transferu danych – w przypadku ultrabooków, prędkość transferu nie może być mniejsza niż 80 MB/s,
  • odpowiednie porty – laptop aspirujący do roli ultrabooka musi być wyposażony w chociaż jeden port USB 3.0 albo Thunderbolt.

Dla kogo sprawdzi się Ultrabook?

Imponujące połączenie atrakcyjnego, eleganckiego wyglądu, smukłej, lekkiej konstrukcji oraz wydajnych podzespołów sprawia, że każdy z nas może stracić głowę dla ultrabooków. Te urządzenia są tworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którzy muszą być pewni niezawodności i mocy sprzętu, na którym pracują. Biznesowe ultrabooki to wspaniały wybór we wszelkiego rodzaju korporacjach lub branżach IT. Co więcej, ten dopieszczony rodzaj laptopów z pewnością przypadnie do gustu również różnego rodzaju projektantom i architektom.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że ultrabook nadaje się dla wszystkich osób, niezależnie od ich profesji czy potrzeb. Ultrabooki będą zbawiennym wsparciem również dla studentów i uczniów, którzy uczynią z urządzenia nie tylko ośrodek pracy i nauki, ale także rozrywki. Zwłaszcza w ich przypadku laptopy do 3000 złotych mogą okazać się idealnym wyborem w temacie sprzętu użytku codziennego. Ultrabooki z tej półki cenowej oferują naprawdę wiele.

Ultrabook ranking – polecane laptopy

Gdy kupujemy nowy sprzęt w tak wysokiej cenie, warto jest zaufać sprawdzonym rozwiązaniom i postawić na modele laptopów, które są polecane i pochodzą od znanych producentów. Mnogość dostępnych na rynku wariantów sprawia, że ciężko jest wybrać tylko jedną propozycję. W takiej sytuacji pomocne jest przeszukiwanie opinii i recenzji na różnych stronach internetowych – często zawierają wiele przydatnych informacji. Najbardziej przyda się jednak ranking ultrabooków, który skupia w jednym miejscu kilka najczęściej polecanych propozycji. Wśród nominowanych pojawiły się firmy takie jak Dell, Lenovo, HP czy Apple. Jakie modele warto przemyśleć? Spójrzmy.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Kusząca propozycja od Lenovo – ultrabook ThinkPad X1 Carbon to 14-calowe urządzenie, które zapewnia wysoki komfort pracy i stylowy, klasyczny wygląd obudowy. Jest wyposażony w ekran o wyświetlaczu IPS w rozdzielczości WUXGA. Wnętrze laptopa skrywa potężny procesor Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB.
Ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Dell Vostro 7620

Dell Vostro to potężna maszyna, której modele mogą być wyposażone w procesor Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM, 512 GB dysk SSD oraz opcjonalną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3050. Te parametry sprawiają, że laptop sprawdzi się szczególnie osobom, które na co dzień zajmują się generowaniem lub obróbką grafiki. Smukła obudowa jest elegancka, a przekątna ekranu laptopa ma 16 cali. Co więcej, ultrabook charakteryzuje się matowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 1920 × 1200.
Ultrabook Dell Vostro 7620

Ultrabook Dell Vostro 7620

HP Envy x360

Ultrabook HP Envy to seria urządzeń, która może pochwalić się wykorzystaniem dobrej jakości podzespołów. Płynną i komfortową pracę zapewniają procesor Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM, kartę graficzną Intel Iris Xe oraz dysk SSD 512 GB. Błyszcząca powłoka matrycy i rozdzielczość wyświetlacza IPS Full HD sprawiają, że obraz jest piękny i szczegółowy. Ten ultrabook 15 cali może zagwarantować nam czas pracy na baterii wynoszący nawet do 10 godzin.
Ultrabook HP Envy x360

Ultrabook HP Envy x360

Dell XPS 13 Plus

Ultrabook Dell XPS 13 Plus to niesamowicie zaawansowana, wydajna i funkcjonalna maszyna, która jest przystosowana do wykonywania nawet najbardziej wymagających poleceń. W jego wnętrzu znajdziemy mocny procesor Intel Core i7, 16 GB RAM, a także kartę graficzną Intel Iris Xe. Laptop jest niezwykle kompaktowy, ponieważ jego przekątna ekranu ma zaledwie 13.4 cali. Wyświetlacz IPS cechuje się rozdzielczością WUXGA.
Ultrabook Dell XPS 13 Plus

Ultrabook Dell XPS 13 Plus

Macbook Air 13.6” 2022

Nadszedł czas na propozycję od Apple, czyli laptop Macbook Air o przekątnej 13.5 cali. Ma niezwykle lekką i smukłą obudowę, która zachwyca elegancją. Jako jedyny z przywołanych tu urządzeń nie posiada procesora Intel – wykorzystuje chip M2. Warto wspomnieć, że czas pracy tego laptopa wynosi aż do 18 godzin. Wyświetlacz Liquid Retina zapewnia piękny i czysty obraz, a zastosowanie 8 GB pamięci RAM i dysku SSD 256 GB zapewnia płynną i komfortową pracę.
Macbook Air 13.6” 2022

Macbook Air 13.6” 2022

Co to są Ultrabooki konwertowalne i hybrydowe?

Producenci bez przerwy starają się sprostać nie tylko potrzebom klientów, ale również licznym trendom. Potrzeba jest matką wynalazków – chęć połączenia dwóch popularnych urządzeń, jakimi są tablety i laptopy, zrodziła pomysł na urządzenie o wielkich możliwościach. Ultrabooki konwertowalne (lub hybrydowe) to fascynujące rozwiązanie, które łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy laptopa i tableta. Urządzenia tego typu charakteryzują się wydajnością, lekką konstrukcją i mobilnością, a także zawierają procesor Intel. Bardzo często są dotykowe, a niektóre modele pozwalają na odłączenie ekranu od reszty laptopa i używanie go w formie tabletu. Ta opcja jest niezwykle wygodna i daje nam możliwość dostosowania urządzenia do aktualnych potrzeb i oczekiwań.

Notebook czy Ultrabook? Jakiego laptopa kupić?

Wybór odpowiedniego urządzenia do użytku codziennego powinien zależeć w głównej mierze od naszych wymagań i celów. Warto jest stworzyć listę pożądanych cech i sprawdzić, czy standardowe laptopy są w stanie zapewnić nam spełnienie oczekiwań. Klasyczne wersje laptopów są w stanie podołać naprawdę wielu obowiązkom – wiele z nich cechuje się olbrzymią mocą, atrakcyjnym wyglądem i poręcznością. Chociaż ultrabooki wyprzedzają je pod kilkoma względami, laptopy z pewnością okażą się wystarczające do wykonywania codziennych obowiązków i bez problemu zapewnią wiele godzin rozrywki. Jeśli jednak poszukujemy urządzenia o najwyższej jakości wykonania, długim czasie działania na baterii i zaskakującej mobilności, warto postawić na zakup ultrabooka.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.